Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Kampania społeczna pn." Uzależnienia-pomoc"

Utworzono dnia 24.06.2022
Leczenie uzależnienia od gier komputerowych/Internetu/ komputera
 
Uzależnienie od gier komputerowych/Internetu/komputera jest takim samym nałogiem, jak każdy inny, dlatego leczone jest tożsamymi metodami. Leczyć można zarówno uzależnienie od gier komputerowych u dorosłych, jak i u dzieci.
 
Przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że konieczna jest pomoc specjalisty, bo nie jest to problem, z którym można poradzić sobie samodzielnie. Na początku może pojawić się faza wyparcia, ale to zupełnie normalne. Podczas jej trwania osoba uzależniona będzie twierdzić, że nie ma żadnego problemu, a jego otoczenie przesadza. Będzie sam siebie usprawiedliwiał i tłumaczył. Dlatego najważniejsze jest to, by osobie uzależnionej uzmysłowić problem i jego skalę.
 
Specjaliści mówią o konieczności podjęcia psychoterapia uzależnień. Całkowite zrezygnowanie z korzystania z komputera czy grania w gry nie będzie konieczne, ale ważne jest to, by robić to poprawnie. Pomaga przygotowanie szczegółowego planu dnia, w którym będzie czas na gry, ale też na inne aktywności i spotkania towarzyskie. Osoba uzależniona musi sobie zdać sprawę z tego, że można przyjemnie spędzać czas też na inne sposoby i nie wiązać gier komputerowych z jedyną dostępną formą przyjemności.
Podczas terapii uczy się też więcej na temat istoty problemu – uzmysławia sobie, dlaczego jest podatna na uzależnienie i co spowodowało jego wystąpienie. To pomaga unikać takich sytuacji w przyszłości i zastąpić wzorce niewłaściwe tymi pożądanymi.
 
Poza terapią indywidualną dobre skutki przynosi także terapia rodzinna – zwłaszcza, choć nie tylko, w przypadku uzależnionych dzieci. Każdy nałóg prędzej czy później doprowadza do nadwyrężenia więzi emocjonalnych u członków rodziny, dlatego wspólna terapia może pomóc zrozumieć osobę uzależnioną, co pozwoli jej łatwiej wyjść z problemu, a także odbudować zdrowe stosunki.
 
W przypadku uzależnień często organizowane są też terapie grupowe i grupy wsparcia, które pomagają osobie w nałogu poczuć się częścią jakiejś społeczności. W dodatku takiej, która nie ocenia, tylko rozumie, bo ma podobny bagaż doświadczeń.
 
Jeśli zauważasz u siebie lub kogoś bliskiego niepokojące Cię objawy nie czekaj i zacznij działać. Im szybciej, tym lepiej.
Telefon Zaufania – uzależnienia behawioralne 801 889 880, to telefon skierowany do osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych, tj. uzależnienia od jedzenia, hazardu, Internetu, seksu, zakupów, pracy itp. Telefon jest czynny codziennie w godz. 17.00-22.00
 
Przypominamy, że przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Miękini działa Gminny Punkt Konsultacyjny, w którym specjaliści udzielają bezpłatnych porad:
- terapeuta ds. uzależnień - każdy poniedziałek, w godz. 13:30 - 17:30;
- psycholog - we wtorki w godz. 15:00- 19:00 oraz czwartki w godz. 16:30 - 19:00.
W celu umówienia wizyty u terapeuty ds. uzależnień bądź psychologa prosimy o wcześniejszy kontakt tel. 71/ 317 85 56
W Gminnym Punkcie Konsultacyjnym można uzyskać również nieodpłataną pomoc prawną:
- we wtorki w godz. 8:00-12:00
- w czwartki w godz. 13:00- 17:00
Przyjmowanie zgłoszeń na nieodpłatne porady prawne odbywa się wyłącznie telefonicznie - tel. 71/ 396 89 53.
Chłopak gra na komputerze

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny