Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Kampania społeczna pod nazwą "Uzależnienia-pomoc"

Utworzono dnia 23.06.2022

Mężczyzna gra na konsoli

Zgodnie z harmonogramem realizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini kampanii społecznej pod nazwą "Uzależnienia-pomoc" miesiąc czerwiec poświęcony jest na dostarczenie Państwu informacji dotyczących uzależnienia internetu, komputer, gier komputerowych.
Dynamiczny rozwój technologii spowodował pojawienie się uzależnień od Internetu, gier wideo, telefonu komórkowego, które zaburzają normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Uzależnienie od komputera, internetu czy gier komputerowych już od jakiegoś czasu znajduje się na międzynarodowej liście klasyfikacji chorób OCD-10. Rozumiane jest ono jako patologiczne używanie komputera i lub internetu, które odbija się na sferze psychicznej, fizycznej, ekonomicznej i/lub społecznej. Sprawdź, jakie są objawy uzależnienia od komputera.
Uzależnienie od Internetu/komputera/gier komputerowych objawia się potrzebą stałego korzystania z jego zasobów i bycia w sieci (online). Internet wykorzystuje się na przykład do poszukiwania wirtualnych przyjaciół, znajomych, korzystania ze wsparcia w postaci lajków, a zawarte w ten sposób znajomości stają się ważniejsze niż znajomości realne. Część osób nałogowo gra w Internecie, inne stale przeglądają i komentują wiadomości. Aktywność w Internecie często powoduje niemożność oderwania się od komputera i prowadzi do utraty kontaktu z rzeczywistością i ograniczenia relacji społecznych.
Objawy uzależnienia od gier komputerowych/komputera/Internetu
Jeśli podejrzewasz u siebie lub bliskiej osoby/dziecka uzależnienie od gier,komputera/Internetu zwróć uwagę na następujące objawy:
• okłamywanie rodziców/partnera/innych domowników w kwestii czasu spędzanego na graniu
• zaniedbywanie innych zainteresowań, obowiązków szkolnych/zawodowych i kontaktów towarzyskich z powodu gier komputerowych
• rozdrażnienie i nerwowość w przypadku braku możliwości zagrania w grę
• nadpobudliwość
• zaburzenia lękowe
• zaburzenia snu
• problemy z koncentracją
• częste zmiany nastroju
• obsesyjne myślenie o graniu, korzystaniu z komputera bądź Internetu w czasie wykonywania innych czynności
• wydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy na gry komputerowe, prowadzące do problemów finansowych
Istnieją różnorodne skutki uzależnienia od komputera/Internetu. Można je podzielić na sferę fizjologiczną, psychologiczną, moralną, społeczną i intelektualną. Wszystkie, poza tymi fizjologicznymi, są ze sobą nierozerwalnie związane. Chodzi tu przede wszystkim o zacieranie się granic między światem wirtualnym a tym rzeczywistym oraz o uważanie tego pierwszego za miejsce lepsze i bardziej przyjazne.
Tematy rozmów z osobą uzależnioną są coraz bardziej ograniczone, bo całe jej życie toczy się wokół gier komputerowych. Dochodzi też do utraty innych zainteresowań – wszystko co wcześniej przynosiło radość, przestaje mieć znaczenie. To samo dotyczy nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi – przestają być one ważne, dlatego dochodzi do rozluźnienia i zerwania więzi międzyludzkich, także w obrębie rodziny. Może to doprowadzić do całkowitego rozpadu rodziny.
Uzależnienie od gier komputerowych/Internetu dzieci i dorosłych może też doprowadzić do rozwoju depresji, co w skrajnych i nieleczonych przypadkach może doprowadzić nawet do pojawienia się myśli, planów i prób samobójczych.
Dochodzi też do zaniedbywania obowiązków domowych, zawodowych lub szkolnych. Osoba uzależniona traci też wszelkiego rodzaju ambicje i aspiracje, bo całe jej życie toczy się dookoła grania w gry. Dziecko opuszcza się w nauce, wagaruje, by zyskać czas na granie, a osoba dorosła zaniedbuje swoje obowiązki w pracy lub w ogóle przestaje do niej chodzić, co skutkuje zwolnieniem. To z kolei szybko doprowadza do problemów finansowych.
Istnieją jeszcze fizjologiczne skutki uzależnienia od gier komputerowych/internetu/komputera. Tutaj zalicza się wszelkie niekorzystne zmiany fizyczne, które zachodzą w organizmie osoby uzależnionej:
• Bóle głowy
• Bóle kręgosłupa
• Wady postawy
• Ból oczu
• Pogorszenie wzroku
• Choroby układu pokarmowego – związane z kiepskim stylem odżywania się, które często idzie w parze z nałogiem
• Ogólne wycieńczenie organizmu – osoba taka może się odwodnić lub w ogóle zapomnieć spożywać posiłki
• Padaczka ekranowa
 

Przypominamy, że przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Miękini działa Gminny Punkt Konsultacyjny, w którym specjaliści udzielają bezpłatnych porad:

- terapeuta ds. uzależnień - każdy poniedziałek, w godz. 13:30 - 17:30;

- psycholog - we wtorki  w godz. 15:00- 19:00 oraz czwartki w godz. 16:30 - 19:00.

W celu umówienia wizyty u terapeuty ds. uzależnień bądź psychologa prosimy o wcześniejszy kontakt tel. 71/ 317 85 56

W Gminnym Punkcie Konsultacyjnym można uzyskać również nieodpłataną pomoc prawną:

- we wtorki w godz. 8:00-12:00

- w czwartki w godz. 13:00- 17:00

Przyjmowanie zgłoszeń na nieodpłatne porady prawne odbywa się wyłącznie telefonicznie - tel. 71/ 396 89 53.

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny