Obudź czujność! „Czad” – cichy zabójca.
W okresie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla, który nazywany jest "cichym zabójcą", ponieważ nie widzimy go, nie czujemy ani nie słyszymy. Źródłem emisji tlenku węgla są wszelkie urządzenia grzewcze, do których wykorzystujemy węgiel, drewno, gaz czy olej. Tlenek węgla jest bardzo trującym gazem, jednak nie jest on wyczuwalny prze nasze zmysły.
Dlatego tak ważne jest, aby zainwestować w czujnik tlenku węgla, który uchroni nas przed zatruciem czy utratą życia.
Czujnik tlenku węgla to małe urządzenie, które monitoruje pomieszczenie pod kątem tlenku węgla i informuje o jego obecności alarmem dźwiękowym. Czujnik reaguje już przy pojawieniu się stężenia tlenku węgla, który nie zagraża naszemu życiu, dzięki czemu możemy podjąć właściwe działania, zanim stężenie czadu będzie niebezpieczne dla zdrowia.
Czujnik tlenku węgla należy zamontować w takim miejscu, aby sygnał alarmowy był słyszalny w każdym pokoju. Jeżeli montujesz więcej niż jeden czujnik, pierwszy umieść zawsze w pobliżu sypialni, a drugi w pomieszczeniu, w którym spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, np. w salonie. Jeśli instalujesz czujnik w domu, pamiętaj, aby na każdej kondygnacji umieścić urządzenie.
Zapamiętaj!
1. Wykonuj regularny przegląd techniczny przewodów wentylacyjnych, kominowych. oraz wszelkich urządzeń grzewczych.
2. Używaj tylko sprawnych urządzeń oraz zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj urządzeń grzewczych i nie zaklejaj kratek wentylacyjnych.
4. Rozszczelnij okna w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie grzewcze.
5. Wietrz mieszkanie przynajmniej raz dziennie.
6. Zamontuj czujnik tlenku węgla.
7. Kontroluj stan baterii oraz okres użytkowania czujnika.