Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Co to jest cyberprzemoc i jak ochronić przed nią moje dziecko? Porady z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

Utworzono dnia 07.02.2023

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest 7 lutego, to doskonała okazja do zwiększenia świadomości na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z sieci i przede wszystkim cyberprzemocy.
 

Na czym ona polega? Cyberprzemoc to forma nękania poprzez urządzenia cyfrowe, najczęściej występuje w Internecie, poprzez wysyłanie lub publikowanie obraźliwych treści o kimś, w tym filmów, obrazów oraz wiadomości.

Różni się od tradycyjnego nękania, ponieważ może być anonimowe i wykonywane przez całą dobę z każdego miejsca na świecie. Cyberprzemoc dotyka ludzi w każdym wieku, a dzieci i młodzież są szczególnie narażeni na negatywne konsekwencje. Każdy, kto jest świadkiem cyberprzemocy, powinien natychmiast to zgłosić.

Jakie zachowania obejmuje cyberprzemoc?

Cyberprzemoc, jak się domyślacie, niejedno ma imię.

  • Może być to złośliwe rozpowszechnianie plotek na czatach grupowych i komunikatorach, czy tworzenie fałszywych profili w mediach społecznościowych w celu nękania ludzi.
  • Oprócz tych bardziej wyspecjalizowanych form cyberprzemocy istnieje również bezpośrednie poniżanie kogoś za pośrednictwem wiadomości tekstowych lub mediów społecznościowych, lub udostępnianie zawstydzających treści bez pozwolenia.
  • W poważnych przypadkach hakerzy mogą nawet próbować uzyskać dostęp do danych osobowych.

 

Nie ma jednego rodzaju cyberprzemocy, występuje ona w wielu formach. Wszystkie są równie niszczycielskie dla ofiar. Na szczęście istnieją kroki, które każdy może podjąć, aby chronić siebie i bliskich.

 

Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą?

Cyberprzemoc to realny problem, który ma poważne konsekwencje dla naszych dzieci. Jako rodzicom, może być nam trudno zrozumieć świat mediów społecznościowych, ale istnieją sposób na ochronę naszych dzieci przed cyberprzemocą.

  • Zacznij od rozmowy z dziećmi i zrozumienia ich działań online.
  • Uświadom im zagrożenia, na jakie narażeni są podczas korzystania z technologii, i przypomnij im, jak ważny jest szacunek do innych osób – również w Internecie.
  • Powiedz, że zawsze mogą przyjść do Ciebie, jeśli napotkają jakiekolwiek zachowanie związane z groźbami lub zastraszaniem.
  • Monitoruj wszystkie działania swojego dziecka w Internecie i korzystaj z ustawień kontroli rodzicielskiej, aby ograniczyć dostęp do niektórych stron internetowych, gier lub aplikacji, które mogą być związane z cyberprzemocą.
  • Każdego dnia poświęć trochę czasu, aby zapytać swoje dzieci, jak minął im dzień w szkole lub co porabiają ich przyjaciele, aby mieć kontakt z ich cyfrowym życiem.

 

Przygotowanie dzieci na bezpieczną i zdrową cyfrową przyszłość zapewni długoterminową ochronę przed cyberprzemocą dla nich i dla ich otoczenia.

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny