Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Kampania społeczna ,,Dziel się i nie marnuj jedzenia".

Utworzono dnia 06.06.2024

W ramach kampanii ,,Dziel się i nie marnuj jedzenia’’ przypominamy, że na terenie Gminy Miękinia funkcjonują lodówki społeczne, w których mogą Państwo pozostawić żywność, by podzielić się zakupionymi czy przygotowanymi nadwyżkami spożywczymi.

Pamiętajmy, aby żywność, która jest do nich wkładana była opisana, miała  podany termin ważności do spożycia, a także była odpowiednio przechowywana.

Lodówki społeczne są utrzymywane w czystości dlatego prosimy o uszanowanie tego i zwracanie uwagi na to co znajduje się w lodówkach i w jakim jest stanie -  pamiętajcie Państwo, że o czystość w lodówkach może zadbać każdy z nas. Prosimy o usuwanie z lodówek produktów, które nie nadają się już do spożycia, a w razie jej awarii o skontaktowanie się z pracownikiem socjalnym pod numerem telefonu 71/7360857.

Poniżej przekazujemy wskazówki jak zadbać o czystość  lodówce, nie tylko tej społecznej, ale też i tych które znajdują się w naszych domach, co z pewnością będzie miało wpływ na artykuły w niej przechowywane.

  • Lodówkę myć najlepiej raz w miesiącu. Używając do tego naturalnych środków: wody z dodatkiem octu, soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Tak przygotowany roztwór w proporcji 1:1 należy nałożyć na czystą szmatkę.
  • Pamiętajmy o odłączeniu lodówki przed myciem od prądu.
  • Pamiętajmy  o opróżnieniu całej jej zawartości. W tym kroku warto jednocześnie przejrzeć datę przydatności do spożycia wszystkich produktów. Wyjętą żywność należy umieścić w chłodnej temperaturze np. w misce z lodem czy na dworze, jeśli jest chłodno.
  • Pamiętajmy o wyczyszczeniu  uszczelki, ścianki, półki i szuflady lodówki – kierując się od góry do dołu, a także przepłukać wodą z octem wszystkie dodatkowe akcesoria, jeśli lodówka je posiada. Należą do nich:
    • pojemnik na wodę z wężykami (znajduje się w lodówkach, które nie wymagają rozmrażania)
    • pojemnik na wodę do produkcji lodu wraz z wężykami
    • wężyki służące do nalewania schłodzonych napojów.

Pamiętajmy, że marnotrawieniu produktów spożywczych można zapobiec dzieląc się nimi z najbardziej potrzebującymi.

W tym celu zachęcamy do korzystania z lodówek społecznych, które znajdują się przy:

- Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Miękini, ul. Kościuszki 18A,

- Bibliotece Publicznej w Lutyni, ul. Kościuszki 40,

-Świetlicy Wiejskiej w Wilkszynie, ul. Sportowa 2.

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny