Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Kampania społeczna pod nazwą "Uzależnienia-pomoc"

Utworzono dnia 15.09.2022

Zgodnie z harmonogramem realizowanej przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  w Miękini kampanii społecznej pod nazwą "Uzależnienia-pomoc" miesiąc wrzesień poświęcony jest na dostarczenie Państwu informacji dotyczących uzależnienia od nikotyny.

 

Uzależnienie od nikotyny (palenia papierosów) jest dosyć powszechnym zjawiskiem. Wiele osób sięga po nikotynę, gdy przeżywa wysoki poziom stresu bądź po prostu odczuwa głód nikotynowy. Szacuje się, iż ponad 80 proc. palaczy deklaruje chęć rzucenia palenia. Niestety często nie potrafią tego zrobić lub próby są bezskuteczne

 

Możemy powiedzieć, że palenie tytoniu jest nałogiem wywoływanym przez dwa podstawowe wzajemnie oddziałujące na siebie uzależnienia: farmakologiczne uzależnienie od nikotyny oraz uzależnienie behawioralne.

Uzależnienie behawioralne

Uzależnienie behawioralne jest związane ze zmiennością zachowań osoby palącej. Na początku mamy do czynienia z początkowymi doświadczeniami w tym zakresie, następnie naukę palenia, aż wreszcie pojawia się nawyk. Odruch warunkowy pojawia się m.in. na skutek czynników wewnętrznych, np. chęci poradzenia sobie ze stresem oraz zewnętrznych, środowiskowych, np. proponowanie papierosa przez otoczenie.

Uzależnienie farmakologiczne

Uzależnienie farmakologiczne jest związane z powstawaniem tolerancji oraz objawami odstawienia. Tolerancja polega na konieczności podawania coraz większych dawek w celu otrzymania takiego samego efektu. Jest to spowodowane zwiększeniem aktywności enzymów, które metabolizują nikotynę (tolerancja farmakokinetyczna) oraz, co ważniejsze, przystosowaniem układu nerwowego poprzez zmianę liczby receptorów dla nikotyny w celu zachowania prawidłowej czynności tego układu (tolerancja farmakodynamiczna).

W wyniku systematycznego palenia, czyli wprowadzania trujących związków chemicznych, organizm przyzwyczaja się i odczuwa ciągłą potrzebę otrzymywania środka, od którego się uzależnił. Naturalna biologiczna bariera odporności organizmu na szkodliwe związki chemiczne jest stopniowo rozbijana i w końcu ulega całkowitemu zniszczeniu. Organizm uzależnia się od tytoniu, przez co palacz odczuwa głód nikotynowy. Podczas, gdy w początkowej fazie palenia jest to potrzeba psychiczna, to po dłuższym, systematycznym paleniu wytwarza się uzależnienie fizyczne.

Główne objawy abstynencji to:

  • chęć zapalenia papierosa,
  • trudności w koncentracji,
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • depresja,
  • frustracja,
  • agresja,
  • drażliwość,
  • lęk,
  • niepokój.

Mogą również pojawić się takie dolegliwości somatyczne, jak wzrost apetytu i masy ciała, zwolnienie akcji serca, spadek ciśnienia, bóle głowy czy dolegliwości żołądkowe. Na ogół te objawy osiągają maksymalne nasilenie w ciągu pierwszego tygodnia, a większość z nich najczęściej po okresie 3 do 4 tygodni od zaprzestania palenia ustępuje. Tylko zwiększenie apetytu i głód nikotynowy mogą utrzymywać się nieco dłużej, ale chęć zapalenia papierosa często powraca nawet po miesiącach czy nawet latach od rzucenia palenia.

Palenie bierne 

Gdy palimy papierosy, nie tylko narażamy siebie, ale i osoby z naszego otoczenia. Już na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dwudziestego wieku rozpoczęto badania nad szkodliwym wpływem dymu tytoniowego na układ oddechowy dzieci, które były narażone na bierne palenie tytoniu.

Według oficjalnego stanowiska Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization - WHO) poza zakażeniami dolnych dróg oddechowych spowodowanymi biernym paleniem, występują częstsze objawy podrażnienia dróg oddechowych, objawy astmy, zapalenie ucha środkowego, zwiększone ryzyko wywołania syndromu nagłej śmierci dziecka (sudden infant death syndrome - SIDS) zespołu nagłej śmierci niemowląt (tzw. śmierć łóżeczkowa) oraz takie nieswoiste zmiany, jak występowanie zaburzeń zachowania lub trudności w nauce.

Metody walki z paleniem

Jeżeli chodzi o metody walki z nałogiem tytoniowym do najczęstszych należą:

  • Samodzielna próba,
  • badania kontrolne,
  • lekarz – pielęgniarka,
  • psychoterapia,
  • zastępcza terapia nikotynowa.

 

Informujemy, że w Gminnym Punkcie Konsultacyjnym, działającym przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, można skorzystać ze wsparcia:

- terapeuty do spraw uzależnień w każdy poniedziałek od godziny 13:30 do 17:30

- nieodpłatnej pomocy prawnej w każdy wtorek od godziny 8:00 do 12:00 i środę od 13:00  do 17:00

- psychologa w każdy wtorek od godziny 12:30 do 18:30 i czwartek od godziny 16:30 do 19:30.

Jeżeli są Państwo zainteresowani powyższymi konsultacjami prosimy o kontakt osobisty z pracownikiem socjalnym lub pod numerem 71/7360857 w celu umówienia wizyty.

Zdjęcie, papierosy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny