Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Listopad miesiącem świadomości męskich nowotworów

Utworzono dnia 02.11.2023

 

Listopad -

miesiąc świadomości męskich nowotworów

Na całym świecie listopad został uznany miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. To czas, kiedy warto przypomnieć o badaniach profilaktycznych, które ratują zdrowie i życie. Należy pamiętać, że w początkowym stadium rozwoju, choroba często nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone.

Logo projektu- dłonie trzymające niebieską wstążkę

Rak prostaty

Rak prostaty inaczej nazywany stercza lub gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn. Mężczyźni po 50. roku życia powinni corocznie wykonywać oznaczenie stężenia PSA z krwi oraz zgłaszać się do lekarza na badanie urologiczne.

W początkowym stadium rozwoju, choroba nie powoduje żadnych objawów lub są one nieznacznie nasilone poprzez m.in.: częste oddawanie moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia, czy oddawanie moczu wąskim strumieniem.

Na etapie zaawansowanym, choroba objawia się poprzez m.in.: ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, krew w nasieniu, utratę apetytu, niewyjaśnioną utrata masy ciała.

Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: wiek, genetyka, otyłość i dieta wysokotłuszczowa. Wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty ma m.in.: dieta bogata w produkty roślinne, niepalenie, a także aktywność fizyczna.

Rak jądra

Nowotwór jądra jest umiarkowanie rzadką chorobą nowotworową w Polsce. Jednak jest to choroba młodych mężczyzn. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w wieku 15-40 lat. Największą rolę we wczesnym rozpoznaniu nowotworu ma samobadanie jąder.

Czynniki wpływające na ryzyko zachorowania to m.in.: genetyka, zespół Klinefeltera, czy niekorzystne zmiany środowiskowe.

Do pierwszych objawów nowotworu można zaliczyć m.in.: zgrubienia, zmiany
w wielkości jądra, bolesność przy dotyku, uczucie ciągnięcia oraz ogólny dyskomfort w obrębie moszny. Najważniejszym objawem jest niebolesny guz wyczuwalny w jądrze.


 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny