Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Projekt dotyczący wzmacniania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży.

Utworzono dnia 05.05.2022

Zespół Interdyscyplinarny w Miękini realizuje projekt dotyczący wzmacniania kompetencji społecznych dzieci i młodzieży.

W projekcie przede wszystkim uczestniczą dzieci ze szkół podstawowych z terenu gminy, biorąc udział w prowadzonych przez nauczycieli i specjalistów szkolnych spotkaniach. W warsztatach ze specjalistami biorą udział uczniowie klas 5,6 i 7.

Kompetencje społeczne mają ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego. Dziecko, które czuje się bezpiecznie w grupie, akceptowane, nie ma problemu z wyrażaniem swoich emocji, potrzeb i myśli.  Natomiast jeżeli kompetencje społeczne dziecka są na niskim poziomie, będzie ono mieć problemy w budowaniu właściwych relacji z rówieśnikami. Często dziecko z niskimi kompetencjami społecznymi jest odrzucane przez grupę, a co za tym idzie jest narażone na depresje, stany lękowe, zachowania agresywne itp.  

Większość problemów w nauce ma związek z niskimi kompetencjami społecznymi. Uczeń, który odczuwa nieustanny lęk, czy stres związany z przebywaniem w grupie, z prezentacją siebie na jej tle ma obniżone możliwości w zakresie pamięci operacyjnej. Badania przeprowadzone przez University of Illinois, Loyola University oraz University of British Columbia wykazały, że dzieci, które uczestniczyły w kilkudziesięciu godzinnym treningu umiejętności społecznych dużo lepiej radzą sobie z nauką. Ponadto ich zachowania negatywne zmniejszyły się, jak również wzrosło ich nastawienia do siebie i innych.

 

 

 

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Sierpień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny