Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

"Dziecko w rozwodzie" - Mediacje

Utworzono dnia 23.12.2020

Co to jest mediacja?

Mediacja to rozmowa stron, w trakcie której dąży się do rozwiązania konfliktu i znalezienia porozumienia pomiędzy stronami. Mediacja może być prowadzona przed postępowaniem sądowym lub podczas postępowania rozwodowego, podczas którego sędzia może skierować strony na mediację. Przedmiotem mediacji mogą być również sprawy rodzinne, m.in. sprawy o rozwód, ustalenie kontaktów w dzieckiem. Mediacja, ma wówczas na celu ustalenie warunków rozstania, podziału majątku czy opieki nad dziećmi.  

Mediator jest osobą postronną, nie wydaje wyroku, nie ocenia oraz nie decyduje o treści ugody mediacyjnej. Jego rola sprowadza się do szukania dobrego rozwiązania, uwzględniającego interesy obu stron oraz do sprawdzenia ugody z uwzględnieniem obowiązującego prawa.

Należy pamiętać, że mediacja nie zastępuje wyroku rozwodowego, jednak jest bardziej szczegółowa, a to, co istotne dla obu stron, może zostać szczegółowo ustalone przez małżonków, a nie sędziego.  Strony, kiedy już ustalą warunki rozwodu, spisują je w obecności mediatora i składają dokument w sądzie wraz z wnioskiem o rozwód. Sąd wpisuje w treść wyroku ustalenia małżonków zawarte podczas mediacji, np. wysokość alimentów, podział majątku czy tez ustalenia dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi.

Zasady mediacji

  1. Zasada dobrowolności – mediacja jest dobrowolna, tzn., że obie strony muszą wyrazić na nią zgodę i na każdym etapie postępowania mediacyjnego mogą zrezygnować z uczestnictwa w mediacji
  2. Zasada bezstronności – strony w posterowaniu mediacyjnym mają takie same prawa i obowiązki oraz są traktowane jednakowo. Mediator pozostaje bezstronny i nie wyróżnia żadnej ze stron. 
  3. Zasada neutralności – mediator pozostaje neutralny, co do przedmiotu sporu, nie nasuwa rozwiązań, jedynie formuje, konkretyzuje wypowiedzi stron. Mediator nie ma wpływu na treść ugody, jednak pilnuje, aby było ona prawidłowa, merytoryczna oraz nie była sprzeczna z obowiązującym prawem.
  4. Zasada poufności – jest to zasada, która dotyczy wszystkich uczestników mediacji, a więc strony i mediatora i dotyczy poufności wszystkich informacji powziętych w toku postępowania mediacyjnego.  W przypadku nieskuteczności mediacji, żadna ze stron jak i mediator nie może przekazywać informacji powziętych w trakcie mediacji osobom trzecim, nawet w postępowaniu sądowym.
  5. Zasada akceptowalności – osoba mediatora powinna zostać zaakceptowana przez obie strony, a jej wybór nie może być narzucony. Strony mogą wnieść o zmianę mediatora w przypadku uzasadnionych powodów.
  6. Zasada profesjonalizmu – mediator jest osobą posiadającą specjalistyczne szkolenie z mediacji oraz z zakresu technik komunikacji jak i technik skutecznego rozwiązywania konfliktów. Powinien również posiadać wiedzę przedmiotową sprawy, którą prowadzi.

Koszty mediacji. 

Koszty mediacji dzielone są na strony po połowie, chyba, że ustalą one inny podział. Na koszty mediacji składa się: wynagrodzenie mediatora oraz zwrot wydatków związanych z przeprowadzeniem mediacji(np. wynajem pomieszczenia). W postępowaniu mediacyjnym niemajątkowym(rodzinnym), które wynika ze skierowania sądu, wynagrodzenie mediatora wynosi 150zł za pierwsze spotkanie i 100zł za każde kolejne, jednak nie więcej niż 450zł za całe postępowanie mediacyjne. Jeżeli do mediacji doszło w wyniku skierowania przez sąd, strona postępowania mediacyjnego może złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów.

W przypadku mediacji pozasądowej, wysokość wynagrodzenia mediatora i zwrot jego wydatków poniesionych w związku z przeprowadzeniem mediacji wynikają z cennika ośrodka mediacyjnego lub strony uzgadniają je razem z mediatorem przed rozpoczęciem mediacji.

Czas trwania mediacji

Mediacje, które są wynikiem postanowienia sądu trwają maksymalnie trzy miesiące, ale w indywidualnych przypadkach na wniosek stron, czas ten może zostać wydłużony, jeżeli jest on konieczny do ugodowego rozwiązania sporu. W przypadku mediacji pozasądowych nie ma ograniczeń czasowych.

Zakończenie mediacji

Mediacja powinna zakończyć się ugodą, którą podpisują strony. Treść ugody zawarta jest w protokole z mediacji lub ugodę dołącza, jako osobny dokument w postaci załącznika. Zarówno przy mediacji ze skierowania z sądu jak i mediacji pozasądowej i wystąpienia z wnioskiem przez stronę o zatwierdzenie ugody w postępowaniu rozwodowym, mediator składa protokół w sądzie. Jeżeli ugoda jest sporządzona zgodnie z prawem i zasadami współżycia społecznego oraz jest zrozumiała i nie zawiera zaprzeczeń, sąd zatwierdza ugodę, nadając jej moc prawną i kończy postępowanie. W przypadku braku ugody mediacyjnej strony mogą dochodzić swoich roszczeń w postępowaniu sądowym.

Zalety mediacji

  1. Czas - jeżeli strony potrafią dojść do porozumienia, cała procedura mediacyjna może zakończyć się nawet w dwa miesiące, a po przedstawieniu w sądzie ugody mediacyjnej, orzeczenie rozwodu zazwyczaj jest formalnością.
  2. Elastyczność – strony mogą szukać rozwiązań w różnych obszarach, łączyć sprawy(rozwodowa, majątkowa, opiekuńcza) i przede wszystkim ustalać rozwiązania, które będą dla każdej ze stron będzie korzystne.
  3. Koszt – koszt mediacji dzielony jest po połowie na strony, ale jest on mniejszy niż obowiązujące stawki kancelarii prawniczych.
  4. Satysfakcja – w mediacji nie ma wygranych i przegranych, strony ustalają takie warunki ugody, które są dla nich do zaakceptowania.
  5. Druga opcja, – jeżeli wynik mediacji cię nie satysfakcjonuje nie zamyka ci ona drogi do sądu, natomiast wyrok sądu nie może być zmieniony przez ugodę mediacyjną

Jedyną wadą mediacji jest chęć porozumienia oraz dobra wola obu stron.

Jednicześnie informujemy, że w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miękini znajduje się Punkt Mediacyjny. Szczegółowe informację dotyczące zasad funkcjonowania punktu oraz zgłoszenia udziału w mediacji przedstawione są w linku https://gops.miekinia.pl/dzialalnosc-gopsu/punkt-mediacyjny

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • Ulotka
    Utworzono dnia 07.12.2020, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny