Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

Cyfryzacja dla rodzin- Karta Dużej Rodziny jest dostępna w aplikacji mObywatel

Utworzono dnia 30.08.2023

Od dnia 9 czerwca 2021r. wszystkie aktywne Ogólnopolskie Karty Dużej Rodziny uzyskały formę elektroniczną. Każdy posiadacz aktywnej Karty może wyświetlić ją            w aplikacji mObywatel. Aplikacja mKDR została zamknięta z końcem czerwca 2021r. Elektroniczna KDR została przeniesiona do publicznej aplikacji mobilnej mObywatel. Do aktywowania mObywatela wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego.

mKDR w mObywatelu

Karta Dużej Rodziny w mObywatelu - inaczej mKDR - dostępna jest dla każdej upoważnionej dorosłej osoby (rodzina "3+"), która ma PESEL i ważny polski dowód osobisty.

Ustawa o aplikacji mObywatel dopuszcza możliwość posiadania mKDR przez osoby małoletnie. Istnieją dwie drogi, jak założyć aplikację. Z systemu mogą skorzystać dzieci, które ukończyły 13 lat i mają dowód osobisty oraz środek identyfikacji elektronicznej, taki jak profil zaufany. Z kolei mObywatel dla dziecka młodszego jest dostępny o ile posiada ono mLegitymację szkolną. W przypadku wątpliwości czy taka forma identyfikatora jest dostępna dla twojego dziecka możesz dopytać w szkole, do której uczęszcza. Aby tego dokonać, należy w pierwszej kolejności skontaktować się z sekretariatem szkoły i dowiedzieć się, czy dana placówka oświaty ma podpisane porozumienie z Ministrem Cyfryzacji. Niestety, na ten moment nie wszyscy uczniowie mogą skorzystać z udogodnienia - jest to zależnie od tego, czy dana szkoła oferuje taką możliwość na mocy wspomnianego porozumienia.

Osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel (np. cudzoziemcy), będą musiały pozostać przy Kartach tradycyjnych.

 

Co zrobić, aby w swoim telefonie mieć Kartę Dużej Rodziny?

Osoby, które już korzystają z aplikacji – wystarczy, że ją zaktualizują. Rodziny, które do tej pory nie korzystały z mObywatela - mogą ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store.

Pobierając mObywatela po raz pierwszy i chcąc mieć w nim Kartę Dużej Rodziny – na głównym pulpicie mObywatela wystarczy wybrać duże koło ze znakiem plus (+), podpisane „Dodaj swój pierwszy dokument” i potwierdzić dostęp profilem zaufanym. Następnie z listy dostępnych dokumentów wskazać mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny.

Jeśli korzystacie już z aplikacji, zaktualizujcie ją. W kolejnym kroku - na głównym pulpicie mObywatela wybierzcie duży przycisk „Dodaj dokument”. Następnie z listy dostępnych dokumentów kliknijcie mKDR – mobilną Kartę Dużej Rodziny. Gotowe!

Mobilna KDR daje dostęp do kart należących do rodziny. Po wybraniu funkcji „Moi bliscy” wyświetli się lista wydanych kart. Można je okazać, tak jak własną kartę. Dostępną w mObywatelu Kartę Dużej Rodziny można też zweryfikować, tak jak dotychczasową, „tradycyjną”, kartę.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS. Jest bezpłatna  i bezpieczna.

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Listopad 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny