Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Miękini

I Ty możesz uratować komuś życie

Utworzono dnia 04.03.2024

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek, każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Podjęcie decyzji o rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku jest pierwszym krokiem do tego, by stać się częścią ogólnoświatowej idei, ratującej życia pacjentów na całym świecie. Ważne, by podjąć tę decyzję świadomie, nie pod wpływem impulsu, ponieważ to od niej może kiedyś zależeć czyjeś zdrowie lub nawet życie.
 

Rejestracji można dokonać w trakcie wydarzenia

Biała Sobota – Miasteczko zdrowia

odbywającego się w dniu 16 marca 2024r.

w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Miękini

Punkt rejestracyjny będzie znajdował przy głównym wejściu do hali sportowej.

 

 

Dodatkowa rejestracja dla osób, które nie mogą uczestniczyć w powyższym wydarzeniu będzie możliwa w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Miękini (ul. Kościuszki 18A, 55-330 Miękinia) w terminie od 11 do 15 marca w godzinach pracy Ośrodka.

Proces rejestracji trwa około 15 minut. Podczas rejestracji wypełniany jest formularz rejestracyjny, zawierający podstawowe dane oraz pobierany jest wymaz z wewnętrznej strony policzka. Z próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców.

Plakat Fundacj DKMS

Wyłączeniu czasowemu bądź całkowitemu podlegają osoby, u których stwierdza się występowanie poniżej opisanych kryteriów wykluczających, do których zaliczamy:

Kryteria STALE DYSKWALIFIKUJĄCE dawcę

  • Zakażenia wirusem HIV lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zarażenia tym wirusem.

  • Obecność antygenu HBs, przeciwciał anty – HCV dyskwalifikuje dawcę. Przeciwciała anty- HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A (żółtaczka pokarmowa) są akceptowane.

  • Cukrzyca – jeżeli wymaga podawania leków, tzn. jeśli jest insulinozależna

  • Łuszczyca

  • Hemofilia i inne choroby krwi

  • Anemia i inne choroby krwi

  • Kiła

Kryteria CZASOWO WYKLUCZAJĄCE DAWCĘ. Dawca może się zrekrutować jako potencjalny dawca szpiku w tym okresie, jednak we wskazanym czasie nie może oddać szpiku

  • Ciążę – ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo ok. 1,5 roku)

  • Tatuaż, zabiegi operacyjne, przekłucie uszu lub innych części ciała – dyskwalifikuje dawcę czasowo na okres 6 miesięcy, po których musi być ponownie zbadany pod względem zakażenia HIV, HCV i HBV

  • Okres pobytu w zakładzie karnym i okres 6 miesięcy od jego opuszczenia

  • Masa ciała poniżej 50 kg

Przeciwwskazania WZGLĘDNE, ALE NIE DYSKWALIFIKUJĄCE. Dawca może się zrekrutować do rejestru, jednak w razie konieczności oddania szpiku, decyzje podejmuje lekarz kwalifikujący.

  • Aktywna astma, wymagająca podawania leków (przeciwwskazanie względne, ale niedyskwalifikujące) Jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków, może zostać zakwalifikowany. Dawcę dyskwalifikuje astma atopowa ze względu na przeniesienie atopii.

  • Nadciśnienie – jeżeli jest utrzymane w prawidłowym zakresie przez leki to kandydat może być zaakceptowany (przeciwwskazanie względne, ale niedyskwalifikujące)

  • Padaczka – jeżeli pacjent pobiera leki przeciwpadaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany. (przeciwwskazanie względne, ale * Przebyty zawał serca, zabieg naczyniowe na sercu, wszczepienia by-passy’ów i inne schorzenia serca wymagające podawania leków – dyskwalifikują dawcę. Wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, które nie wymaga leczenia oraz zaburzenia rytmu niewymagające leczenia są akceptowane. (Przeciwwskazanie względne, ale niedyskwalifikujące)

  • Stosowanie leków hormonalnych wymaga konsultacji z lekarzem Poradni Przeszczepowej (Przeciwwskazanie względne, ale niedyskwalifikujące)

 

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny